Zarządzanie czasem

  Coraz częściej mówi się o tym, że większość swojego czasu spędzamy w pracy. Poranne wstawanie i powrót późnym wieczorem to rzeczywistość dotykająca niemalże każdej z nas. Czy istnieje jakaś możliwość, żeby poprawić obecny stan rzeczy? W dobie kryzysu szanse na zmianę pracy są niewielkie, a obawa przed staniem się bezrobotnymi skutecznie odstrasza nas od podjęcia innego zatrudnienia. Obok tego coraz częściej stawia się nam coraz większe wymagania, a lista obowiązków do wykonania sukcesywnie wzrasta. Nawet gdy ze względu na pojawienie się w naszym życiu dziecka przez jakiś czas przebywamy w domu, okazuje się, że i tutaj szybko robimy sobie całkiem duże zaległości. Nie ma co się dłużej łudzić, że nadejdzie taki okres, w którym uda się nam wyjechać na wypoczynek albo też po prostu przespać spokojnie całą noc. Lepiej jest przyjąć założenie, że taka sytuacja samoistnie nie nastąpi i wziąć sprawy w swoje ręce. Najprawdopodobniej bowiem źródłem naszych problemów może być niewłaściwe zarządzanie posiadanym przez siebie czasem. Zła organizacja może naprawdę zniszczyć nasze życie. Odmień swoje losy i zobacz, jak zarządzać własnym czasem, a także poznaj sposoby, które mogą pomóc ci szybciej wykonać obowiązki zawodowe.

  Zarządzanie własnym czasem

  Okazuje się, że zarządzanie własnym czasem nie jest rzeczą tak prostą, jakby się to mogło wydawać. Każdy z nas zastanawia się, w jaki sposób zaplanować swoje działanie, lecz zazwyczaj nie posiadamy żadnej wiedzy, jak to powinno wyglądać. Umiejętność efektywnego zarządzania czasem ma ogromne znaczenie, bowiem możemy ją wykorzystać zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Co więcej, wiedząc, jak zarządzać czasem, unikniemy sytuacji, w których będziemy sfrustrowane i przytłoczone codziennymi obowiązkami. Dobrze zaplanowane życie to klucz do sukcesu. Trudno wskazać osobę niezorganizowaną, która cieszyłaby się panującym wokół niej chaosem. Umiejętność gospodarowania czasem pomoże nam znaleźć chwilę na odpoczynek albo rozrywkę. Bez planowania i rozsądnego zarządzania nie ma możliwości łączenia kariery zawodowej z życiem rodzinnym. Większość z nas intuicyjnie wykonuje pewne czynności, posługując się metodami zarządzania czasem, ale dobrze jest je poznać, by uczynić nasze działanie jeszcze bardziej efektywnym. Poniższe wskazówki mogą ci się także przydać podczas zarządzania czasem wolnym. Okazuje się, że nawet wypoczynek dobrze jest zaplanować.

  Jak zarządzać czasem?

  Istnieje kilka metod efektywnego organizowania naszego czasu. Jednym ze sposobów na skuteczne zarządzanie czasem jest poukładanie zadań do wykonania w grupy. Chodzi przede wszystkim o to, by ustalić, jakie rzeczy do wykonania są najważniejsze i uniknąć marnowania chwil na sprawy, które załatwić można w bardziej efektywny sposób. Oprócz tego, ludzki mózg, wykonując pewną czynność, zaczyna się po dłuższej chwili męczyć. Z tego też względu dobrze jest nie poświęcać całego dnia na porządkowanie dokumentów, a czynność tę rozłożyć co najmniej na dwie tury. Często, chcąc dokończyć pewną sprawę, staramy się siedzieć nad nią jak najdłużej. Zapominamy przy tym, że regularne przerwy, zwłaszcza podczas siedzenia przed komputerem, pozwalają nam zmobilizować się do działania i uczynić nasze kroki sprawniejszymi. Z drugiej jednak strony wykonywanie zbyt wielu czynności naraz także nie jest dobre. Duże znaczenie ma tutaj różnorodność, jednak w rozsądnych wymiarach. Nie daj się również zwieść myśli, że pewne rzeczy możesz wykonać później. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla naszego planu. Zaległości bowiem jest bardzo trudno nadrobić i wymaga to ogromnego samozaparcia.
   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Nie wiem czy i tak uda mi się wyskrobać jakiś czas na sen...

  Byłam na takim szkoleniu i nic tam ciekawego nie mówili oprócz tego, że trzeba planować. Doby nie da się przecież rozciągnąć

  nie zarządzanie a właściwie dobra organizacja dnia!

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejpsyche.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Albert Einstein, Tomasz Edison czy Bill Gates, oprócz ważnych osiągnięć lub odkryć, mieli jedną wspólną cechę, dzięki której wpadli na swoje pomysły – kreatywne myślenie. Masz wokół...

  Najczęściej czytane

  Zazdrość kojarzy się nam głównie z ogromnym żalem, frustracją, a także...
  Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasze ciało wiele mówi o tym, że...
  Każdy to przeżył. Pamiętasz to uczucie odrzucenia, kiedy twoja najlepsza...
  Kobiety często narzekają, że ostatnią rzeczą, na jaką patrzą mężyczyźni w...
  Życie w ciągłym biegu, stres, za dużo pracy, za mało czasu dla siebie...
  Przyjrzyj się pulpitowi swojego komputera. Czy twoje ikony są...
  Według najnowszych badań, blondynki potrzebują 6 minut więcej na...
  Szukasz sposobu na efektywne zarządzanie czasem? Spróbuj metody, kt...
  Znów minął cały dzień a Ty nagle orientujesz się, że nie tylko nie zrobiłe...
  Tiki są czynnościami przymusowymi, powtarzającymi się i stereotypowymi,...

  Ostatnie komentarze