Uczucia i emocje

  Na pewno nie raz słyszałaś, że kluczem do szczęśliwego związku jest rozmowa z partnerem o tym, co się w danym czasie czuje. To tylko jeden z niekończącej się listy przykładów wpływu odczuwanych przez nas emocji w codziennym życiu. To emocje odpowiedzialne są za naszą złość, zazdrość, strach, nienawiść, lecz także dzięki nim odczuwamy przyjemność czy radość. Życie bez uczuć i emocji byłoby niewątpliwie nijakie i obojętne. Wydaje się, że podejmowanie jakichkolwiek czynności byłoby niemożliwe lub utrudnione, bowiem co innego motywuje nas do działania, jeśli nie powstanie jakiś stosunek emocjonalny wobec rzeczywistości. Rolę uczuć w naszym życiu trudno przecenić, ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co jest ich przyczyną, lub jakie ich rodzaje się wyróżnia? Jeżeli chcesz poznać tajemnice świata uczuć i emocji, przeczytaj poniższy artykuł.

  Uczucia a emocje

  Zanim wskazane zostaną rodzaje emocji i uczuć, o jakich istnieniu podświadomie doskonale zdajemy sobie sprawę, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich wzajemnej relacji. Otóż mamy tu do czynienia z dość sporym bałaganem terminologicznym, ponieważ w potocznym języku oba pojęcia stosowane są zazwyczaj wymiennie. Niektórzy jednak wskazują wyraźną różnicę między uczuciami i emocjami. Czym są emocje? To nic innego, jak nasza bezpośrednia reakcja na bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego. Kiedy takie sygnały zostaną przez nas zinterpretowane, wówczas możemy mówić już o różnych rodzajach uczuć. Warto zaznaczyć, że ta sama emocja w odmiennych sytuacjach i w czasie może być przez nas przetworzona na inne uczucie. Zaobserwować to możemy w przypadku, kiedy na spóźnienie przyjaciela raz reagujemy złością, a innym razem czujemy gniew lub nawet nienawiść. Charakterystyczne jest, że uczucia będące swoistym odbiciem stosunku człowieka do otaczającego go świata są przypisywane wyłącznie ludziom. Okazuje się, że emocje to jeden z podstawowych elementów składających się na przetrwanie chociażby zwierząt, natomiast ich wyższa forma stanowiąca swoistą interpretację, to już domena ludzi.

  Znając już różnicę między emocjami i uczuciami, warto zastanowić się, w jaki sposób powstają. Wyróżnia się kilka elementów powodujących powstanie w człowieku emocji. Zalicza się do nich: rzeczy, obiekty, innych ludzi oraz własne potrzeby. Mogą one także powstać jako efekt kontaktu z samym sobą, a także poprzez bodźce odbierane przy pomocy zmysłów. Zaznaczyć należy, że za ich powstawanie odpowiedzialne są struktury korowe mózgu.

  Rodzaje emocji i uczuć

  Mówiąc o rodzajach uczuć i emocji, przeprowadzić można kilka kwalifikacji, a większość z wymienionych przykładów jest nam doskonale znana. Najprostszy jest podział na emocje pozytywne i negatywne. Do pierwszej grupy niewątpliwie zaliczyć można sytuacje, jakie najczęściej skłaniają nas do podtrzymywania takiego stanu, jednak i tu wskazać można wyjątki od tej ogólnej zasady. Druga grupa jest wypełniona emocjami o wprost przeciwnym wpływie. Otóż, czując negatywne emocje jak najszybciej pragniemy wyjść z zaistniałej sytuacji.

  Istotne jest, że często emocje mylone są przez nas z uczuciami. Na przykład kiedy mamy silną potrzebę zaspokojenia seksualnego, zdarza się, że identyfikujemy ją jako uczucie miłości.

  Emocje i uczucia odgrywają istotną rolę w życiu każdego człowieka i są wyrazem jego stosunku do otaczającej rzeczywistości, dlatego wszelkiego rodzaju zaburzenia w ich obrębie powinny być dla nas wyraźnym znakiem ostrzegawczym.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Dla mnie uczucia i emocje to dalej jedno i to samo.

  Ja już sama nie wiem, co mną targa:)

  Emocje:)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejpsyche.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Większość z nas choć raz w życiu doświadczyła związku na odległość. Niemożność chodzenia na randki czy budzenia się przy boku swojej połówki wystawia związek na bardzo trudną próbę. Z drugiej...

  Najczęściej czytane

  Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasze ciało wiele mówi o tym, że...
  Orzeł - mądrość, bystrość umysłu, ambicja Wilk - potrzeba samotności Wró...
  Każdy to przeżył. Pamiętasz to uczucie odrzucenia, kiedy twoja najlepsza...
  Obejrzyj materiał wideo
  Narząd ludzkiego wzroku, chociaż wydaje się doskonały, jest podatny na...
  Nieważne, jak długo spotykamy się lub żyjemy z jednym partnerem – w...
  Bycie w szczęśliwym małżeństwie jest marzeniem wielu kobiet. I chociaż...
  Obejrzyj materiał wideo
  Coca colę i hamburgera zna prawie każde dziecko i mało które trzeba...
  Bardzo pragniemy miłość i dlatego szukamy na świecie swojej drugiej połó...
  Albert Einstein, Tomasz Edison czy Bill Gates, oprócz ważnych osiągnięć...
  Obejrzyj materiał wideo
  Taniec orzeźwia ciało i ducha. Jak się Wam podoba w takiej formie -...

  Ostatnie komentarze