Uczucia i emocje

  Na pewno nie raz słyszałaś, że kluczem do szczęśliwego związku jest rozmowa z partnerem o tym, co się w danym czasie czuje. To tylko jeden z niekończącej się listy przykładów wpływu odczuwanych przez nas emocji w codziennym życiu. To emocje odpowiedzialne są za naszą złość, zazdrość, strach, nienawiść, lecz także dzięki nim odczuwamy przyjemność czy radość. Życie bez uczuć i emocji byłoby niewątpliwie nijakie i obojętne. Wydaje się, że podejmowanie jakichkolwiek czynności byłoby niemożliwe lub utrudnione, bowiem co innego motywuje nas do działania, jeśli nie powstanie jakiś stosunek emocjonalny wobec rzeczywistości. Rolę uczuć w naszym życiu trudno przecenić, ale czy zastanawiałaś się kiedyś, co jest ich przyczyną, lub jakie ich rodzaje się wyróżnia? Jeżeli chcesz poznać tajemnice świata uczuć i emocji, przeczytaj poniższy artykuł.

  Uczucia a emocje

  Zanim wskazane zostaną rodzaje emocji i uczuć, o jakich istnieniu podświadomie doskonale zdajemy sobie sprawę, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich wzajemnej relacji. Otóż mamy tu do czynienia z dość sporym bałaganem terminologicznym, ponieważ w potocznym języku oba pojęcia stosowane są zazwyczaj wymiennie. Niektórzy jednak wskazują wyraźną różnicę między uczuciami i emocjami. Czym są emocje? To nic innego, jak nasza bezpośrednia reakcja na bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego. Kiedy takie sygnały zostaną przez nas zinterpretowane, wówczas możemy mówić już o różnych rodzajach uczuć. Warto zaznaczyć, że ta sama emocja w odmiennych sytuacjach i w czasie może być przez nas przetworzona na inne uczucie. Zaobserwować to możemy w przypadku, kiedy na spóźnienie przyjaciela raz reagujemy złością, a innym razem czujemy gniew lub nawet nienawiść. Charakterystyczne jest, że uczucia będące swoistym odbiciem stosunku człowieka do otaczającego go świata są przypisywane wyłącznie ludziom. Okazuje się, że emocje to jeden z podstawowych elementów składających się na przetrwanie chociażby zwierząt, natomiast ich wyższa forma stanowiąca swoistą interpretację, to już domena ludzi.

  Znając już różnicę między emocjami i uczuciami, warto zastanowić się, w jaki sposób powstają. Wyróżnia się kilka elementów powodujących powstanie w człowieku emocji. Zalicza się do nich: rzeczy, obiekty, innych ludzi oraz własne potrzeby. Mogą one także powstać jako efekt kontaktu z samym sobą, a także poprzez bodźce odbierane przy pomocy zmysłów. Zaznaczyć należy, że za ich powstawanie odpowiedzialne są struktury korowe mózgu.

  Rodzaje emocji i uczuć

  Mówiąc o rodzajach uczuć i emocji, przeprowadzić można kilka kwalifikacji, a większość z wymienionych przykładów jest nam doskonale znana. Najprostszy jest podział na emocje pozytywne i negatywne. Do pierwszej grupy niewątpliwie zaliczyć można sytuacje, jakie najczęściej skłaniają nas do podtrzymywania takiego stanu, jednak i tu wskazać można wyjątki od tej ogólnej zasady. Druga grupa jest wypełniona emocjami o wprost przeciwnym wpływie. Otóż, czując negatywne emocje jak najszybciej pragniemy wyjść z zaistniałej sytuacji.

  Istotne jest, że często emocje mylone są przez nas z uczuciami. Na przykład kiedy mamy silną potrzebę zaspokojenia seksualnego, zdarza się, że identyfikujemy ją jako uczucie miłości.

  Emocje i uczucia odgrywają istotną rolę w życiu każdego człowieka i są wyrazem jego stosunku do otaczającej rzeczywistości, dlatego wszelkiego rodzaju zaburzenia w ich obrębie powinny być dla nas wyraźnym znakiem ostrzegawczym.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Dla mnie uczucia i emocje to dalej jedno i to samo.

  Ja już sama nie wiem, co mną targa:)

  Emocje:)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejpsyche.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Na to jak piszemy wpływ ma płeć, stres, choroby, a nawet alkohol. Już sama wizyta u adwokata zmienia styl pisania. Mężczyźni piszą drobniejsze litery, często zaostrzone i pomijają łączniki. Kobiety...

  Najczęściej czytane

  Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasze ciało wiele mówi o tym, że...
  Na to jak piszemy wpływ ma płeć, stres, choroby, a nawet alkohol. Już...
  Zazdrość kojarzy się nam głównie z ogromnym żalem, frustracją, a także...
  W zasadzie trudno to zrozumieć. Dlaczego my - kobiety - tak chętnie...
  Ktoś lub coś wyprowadziło cię z równowagi? Metoda liczenia do 10 nie pomog...
  Każdy to przeżył. Pamiętasz to uczucie odrzucenia, kiedy twoja najlepsza...
  Sądzisz, że Twój widok w bieliźnie lub skąpym kostiumie kąpielowym...
  Kobiety często narzekają, że ostatnią rzeczą, na jaką patrzą mężyczyźni w...
  Obejrzyj materiał wideo
  Anoreksja nie jest fanaberią dojrzewających dziewcząt, które pragn...
    Naukowcy z Uniwersytetu Pittsburgh i Uniwesytetu Penn State -...

  Ostatnie komentarze