Przyczyny niskiej samooceny

  Nieustannie doszukiwanie się w swoim ciele niedoskonałości, liczne kompleksy i brak wiary w siebie to czynniki prowadzące do niskiej samooceny. Przyczyn takiego stanu ducha jest jednak więcej, więc warto je poznać, by wiedzieć jak nie wpaść w sidła takiego negatywnego wyobrażenia o sobie. Niska samoocena znacząco obniża jakość życia oraz wpływa negatywnie na relacje międzyludzkie.

  Objawy niskiej samooceny

  Niska samoocena to bardzo często domena perfekcjonistów. Dążenie do ideałów, czy to w sprawach zawodowych, czy w kwestii wyglądu powodują, że taka osoba nieustannie upatruje w sobie pewne niedociągnięcia, które należałoby poprawić. Wygórowane ambicje powodują, że nie może pozwolić sobie na żaden błąd. Stawiane są zatem coraz to większe wymagania, a ich niespełnienie to oznaka słabości. Postrzeganie własnej osoby w krzywym zwierciadle, doszukiwanie się na siłę wad i cech, jakie należałoby poprawić, może spowodować, że życie z taką osobą stanie się po pewnym czasie nie do wytrzymania. Brak wiary w siebie wywołuje bowiem negatywne emocje, a nawet agresję. Do tego energię do działania zabiera ciągłe pisanie złych scenariuszy, co nie wpływa dobrze na relacje w związku. Z tego też powodu, osoby takie mają często problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Osoby z niską samooceną są także bardzo wrażliwe na krytykę. Poczucie niższości może na nie wpłynąć do tego stopnia, że całkowicie zablokuje ich plany czy ambicje, powodując nierzadko stany depresyjne. Osoby w niską samooceną cechuje również brak umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Z tego powodu nie są one odpowiednie na stanowiska kierownicze. Łatwo bowiem wpadają w panikę i nadmiernie analizują szczegóły powierzonych zadań.

  Skąd się bierze niska samoocena?

  Taka postawa ma wiele przyczyn. Jedną z nich jest kwestia wychowania. Jeśli dziecko wyrastało w przekonaniu, że nie jest idealne, musiało walczyć o uwagę rodziców i spełniać ich zachcianki, ale nigdy w zamian nie otrzymywało pochwał czy słów otuchy, w dorosłym życiu może wyrosnąć na perfekcjonistę dążącego za wszelką cenę do bycia najlepszym. Taka wątpliwa terapia rodzinna może mieć więc opłakane skutki. Istnieje również podejrzenie, że taka osoba mogła być wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie, co spowodowało nieodwracalne zmiany w psychice. Innym czynnikiem niskiej samooceny może być także presja otoczenia. Częste przebywanie w gronie osób, które mogą poszczycić się sukcesami zawodowymi czy bogactwem, może motywować, jednak bardzo często powoduje, że osoba przebywająca w takim otoczeniu nabawia się licznych kompleksów i zaczyna postrzegać siebie jako życiowego nieudacznika. W najgorszym scenariuszu wstyd spowodowany brakiem konkretnych zdolności powoduje zamknięcie się w sobie i w efekcie izolację od społeczeństwa. Wpływ na niską samoocenę mogę mieć także życiowe porażki: utrata pracy, wypalenie zawodowe czy zakończenie związku. Takie wydarzenia mogą odebrać wiarę we własne siły. Warto wiedzieć, że ta postawa może powodować też zaburzenia odżywiania takie, jak anoreksja czy bulimia. Napady głodu rekompensują bowiem wewnętrzny ból i pustkę z życiu, zaś głodzenie się jest swego rodzaju karą za bycie niedoskonałym.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Wszystko się zgadza-jestem ofiarą społeczeństwa co wywołało u mnie niskie poczucie własnej wartości.

  zgadzam się z przedmówczynią, otoczenie ma ogromny wpływ, nawet gazety na ktorych widzimy idealne kobiety, chcemy takie byc, dazymy by byc idealne a przez to wpadamy w kompleksy, tracimy poczucie własnej wartości

  Pomocy !

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejpsyche.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Albert Einstein, Tomasz Edison czy Bill Gates, oprócz ważnych osiągnięć lub odkryć, mieli jedną wspólną cechę, dzięki której wpadli na swoje pomysły – kreatywne myślenie. Masz wokół...

  Najczęściej czytane

  Orzeł - mądrość, bystrość umysłu, ambicja Wilk - potrzeba samotności Wró...
  Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasze ciało wiele mówi o tym, że...
  Każdy to przeżył. Pamiętasz to uczucie odrzucenia, kiedy twoja najlepsza...
  Na to jak piszemy wpływ ma płeć, stres, choroby, a nawet alkohol. Już...
  Bycie w szczęśliwym małżeństwie jest marzeniem wielu kobiet. I chociaż...
  Nieważne, jak długo spotykamy się lub żyjemy z jednym partnerem – w...
  Sądzisz, że Twój widok w bieliźnie lub skąpym kostiumie kąpielowym...
  Obejrzyj materiał wideo
  Narząd ludzkiego wzroku, chociaż wydaje się doskonały, jest podatny na...
  Bardzo pragniemy miłość i dlatego szukamy na świecie swojej drugiej połó...
  Na pewno nieraz słyszałaś radę: „bądź pewniejsza siebie”. Cecha ta niewą...

  Ostatnie komentarze