Jak rozmawiać z nastolatkiem?

  Jak rozmawiać z nastolatkiem? To nie jest łatwe i wie to każdy rodzic. Ale nie zapominajmy, że nie jest też łatwo być nastolatkiem, więc bądźmy dla swoich dzieci wyrozumiali. Przecież one również są narażone na stres, mają swoje problemy i przeżywają pierwszą nieszczęśliwą miłość. Co zrobić, by relacje z dzieckiem były lepsze?

  1. Jak rozmawiać z nastolatkiem? Przede wszystkim w ogóle rozmawiać. Choć dziecko się buntuje, choć wydaje mu się, że nie potrzebuje naszej pomocy, to nie możemy pozostawić go samemu sobie. W tym czasie rodzic tym bardzie powinien być blisko.

  2. Jak postępować z nastolatkiem? Trzeba mu wyznaczać granice, ale jednocześnie warto dziecku zaufać. Nie wolno mieszać się w jego prywatne spraw, jeśli samo o to nie poprosi. Kontrolowanie wszystkiego na siłę tylko pogorszy wasze stosunki.

  3. Problemy nastolatek i nastolatków często wydają im się nie do pokonania. Rodzic musi nauczyć się słuchać swojego dziecka i pomagać mu je przezwyciężać. Nie wolno bagatelizować spraw, którymi przejmuje się dziecko.

  4. Kłopoty z nastolatkiem zdarzają się w prawie każdej rodzinie. Rodzice nie mogą zapominać, że to czyny ich dzieci są złe, a nie one same. Choć syn czy córka mówią często bolesne słowa, to nie można brać ich sobie do serca.

  5. Ambicje rodziców są często zaspokajane kosztem dziecka. Pamiętajcie, że wasze pociech to nie wy. Pozwólcie im żyć własnym życiem. Będą najszczęśliwsze realizując własne pasje.

  6. Wychowanie nastolatka to ciężka harówka. Nie wymagaj od siebie cudów. Nie uchronisz dziecka przed wszystkim błędami. Odpocznij sobie.

  7. Kłopotu z alkoholem i narkotykami to bardzo poważny problem. Jeśli zauważyliście, że dziecko ma z nimi kontakt, zwróćcie się do specjalisty. Często obawy rodziców są jednak nieuzasadnione.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Moja mama stosuje się do tych zasad aż za bardzo, nic mi nie można robić, na dworze mogę być tylko do 19 max do 20. Musze jej mówić co, gdzie i kiedy. Beznadzieja... :(

  a postaw sobie pytanie dlaczego tak jest?a co byś zrobiła na moim miejscu?Mój syn niszczy mienie tzn.podpala reklamy w bloku w windzie,pisze markerem po ścianie,wyrywa drzewa pod blokiem a ostatnio dla zabawy kradnie cukierki i rozdaję kolegom.Jaka mam mu dać karę.Odpisz

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejpsyche.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy postanowisz stać się pełnoprawnym członkiem nowej rodziny, na pewno napotkasz wiele trudności. W niektórych sytuacjach sprawienie, aby bliscy twojego męża cię polubili, okazuje się trudniejsze...

  Najczęściej czytane

  Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasze ciało wiele mówi o tym, że...
  Orzeł - mądrość, bystrość umysłu, ambicja Wilk - potrzeba samotności Wró...
  Każdy to przeżył. Pamiętasz to uczucie odrzucenia, kiedy twoja najlepsza...
  Obejrzyj materiał wideo
  Narząd ludzkiego wzroku, chociaż wydaje się doskonały, jest podatny na...
  Nieważne, jak długo spotykamy się lub żyjemy z jednym partnerem – w...
  Bycie w szczęśliwym małżeństwie jest marzeniem wielu kobiet. I chociaż...
  Na pewno nieraz słyszałaś radę: „bądź pewniejsza siebie”. Cecha ta niewą...
  Na to jak piszemy wpływ ma płeć, stres, choroby, a nawet alkohol. Już...
  Obejrzyj materiał wideo
  Coca colę i hamburgera zna prawie każde dziecko i mało które trzeba...
  Bardzo pragniemy miłość i dlatego szukamy na świecie swojej drugiej połó...

  Ostatnie komentarze